KŘESŤANSTVÍ   |    EVOLUCE   |    HISTORIE   |    PEKLO   |    ODKAZY   |    O NÁS

Multivesmír

Proč je tedy v našem vesmíru vše tak jemně vyladěné? To přece nemohlo vzniknout náhodou! Těch náhod by bylo zatraceně hodně, a to jsme se zatím ani nezabývali vznikem života na naší planetě! Tak jemné ladění předpokládá ladiče. Asi byste také nepředpokládali, že když si koupíte kytaru a ta bude naladěná (pokud máte hudební sluch nebo ladičku, tak to poznáte), tak k tomu došlo náhodou. Váš předpoklad spíše bude, že ji někdo naladil.

Některým vědcům se však z takové představy dělá mdlo, protože se jim rozpadá jejich svět, kde "Náhoda" je jejich bůh. Společně tedy vytvořili teorii multivesmíru [5], ve které tvrdí, že vesmírů je nekonečně mnoho a v každém jsou jednotlivé parametry "Náhodně" nastaveny.

My žijeme ve šťastném vesmíru, jelikož zde tyto parametry vedly k inteligentnímu životu. Vtipné je, že se tato teorie nedá potvrdit nějakým nezávislým důkazem ani vyvrátit. Z obecné teorie relativity totiž vyplývá, že nejsme fyzicky schopni pozorovat jiné vesmíry, kdyby tedy Náhodou existovaly. Bůh Náhoda byl tedy na čas zachráněn. Tato teorie se však z důvodu nedokázatelnosti nedá nazvat vědeckou. Je to spíše filozofický pohled, jehož jediný důvod je vyvrátit existenci ladiče. Tento filozofický pohled je z mého pohledu výmluva pro dobrou teorii, která neexistuje, a pokud by člověk chtěl stejně nesmyslně filozoficky argumentovat, tak proč by nemohl ladič stvořit i multivesmír?


[5] Carr, B.: Universe or Multiverse? in Cambridge University Press, ISBN 9780521848411, 2007.

<<< Temná hmota a energie
Stáří našeho vesmíru >>>

ZPĚT +