KŘESŤANSTVÍ   |    EVOLUCE   |    HISTORIE   |    PEKLO   |    ODKAZY   |    O NÁS

Buněčný bičík a neredukovatelná složitost

Možná se po přečtení předchozích kapitol pořád najde někdo, kdo bude tvrdit, že pokud nějaká pravděpodobnost není nula, tak je to pořád možné. Že je něco funkčně nemožné, ho nepřesvědčí. Dobře tedy, v tom případě si představme pojem neredukovatelná složitost: Libovolný systém je neredukovatelně složitý, pokud bez jedné ze svých částí nemůže fungovat [15]. Každý určitě v životě viděl pastičku na myši. Ta se skládá z nějaké podložky (většinou to je úzké prkénko), pružiny, části v podobě U (která způsobí smrtící úder), pojistky a plíšku, na který dáme návnadu. Plíšek zároveň aretuje pojistku. Pokud by vám někdo takovou pastičku prodal a jedna z těch částí by chyběla nebo by byla na špatném místě, tak by pastička nefungovala. Oněch pět nutných částí je právě neredukovatelná složitost.

V našem světě se vyskytují jednobuněčné organismy, které ke svému pohybu používají bičík. Při bližším mikroskopickém pohledu se zjistilo, že tento pohybový aparát je poměrně složitý organický stroj podobný elektromotoru – je tam stator, rotor, hřídel, vrtule (bičík). Jednotlivé části se skládají z bílkovin, kterých je asi 50. Celý pohybový aparát bičíku je neredukovatelně složitý systém, kde se jednotlivé části nemohly vyvinout postupně. Protože, pokud jedna část tohoto systému bude chybět, tak se bičík pohybovat nebude.

Sám Darwin ve své knize o původu druhů napsal: Pokud by mohlo být prokázáno, že nějaký složitý orgán existoval a nemohl by být náhodně zformován početnými, následnými, drobnými modifikacemi, má teorie by byla naprosto v troskách.

Takových systémů neredukovatelné složitosti bychom v přírodě našli více, jmenovitě buňka sama o sobě, oko, sluchový aparát, systém srážení krve atd. Evolucionisté okamžitě přispěchali s různými konstrukcemi, že se oko, buňka, buněčný bičík vyvinulo z jednodušších. Jejich konstrukce můžou někoho (kdo nezná další souvislosti) přesvědčit, ale pro skutečné odborníky je neredukovatelná složitost z pohledu vědy neřešitelná.


[15] Behe, M., J.: Darwinova černá skřínka, ISBN 80-7255-008-X, 1996, vydavatelství Návrat domů, český překlad - 2001.

<<< "Jednoduchá" buněčná struktura
Přechodové články a "vyhynulí" živočiši >>>

ZPĚT +