KŘESŤANSTVÍ   |    EVOLUCE   |    HISTORIE   |    PEKLO   |    ODKAZY   |    O NÁS

Křesťanství versus prázdné náboženství

Jak si asi tak lidé představují křesťana? Mají za to, že je to člověk jako oni, který ovšem tráví sem tam čas v kostele, kde zapálí svíčku, zazpívá pár zastaralých písní a nechá si v puse rozpustit oplatku. A v dětství ho, v době kdy z toho vůbec neměl rozum, polil nějaký pán v sukni kouzelnou vodou. O křesťanství pak panuje představa, že za dobré skutky slibuje nebe a za ty špatné peklo. Překvapivě tohle nemá podle Bible s křesťanstvím nic společného.

Jak si tedy představuje křesťana Bible? V první řadě to není stejný člověk jako vy! Je lepší? Ano i ne. Není to někdo, kdo se usilovněji než vy snaží být lepší. Křesťan je svým způsobem mimozemšťan (pokud by chtěl člověk mermomocí hledat známky mimozemského života). Je to vylepšený člověk, do kterého bylo nainstalováno něco, co nepochází z této planety.

Možná je to trochu neobvyklé podobenství pro lidi z 21. století, ale snad by mohlo pomoci vše lépe pochopit. Zkusme tedy v tomto podobenství pokračovat:

Podle Bible se totiž člověk v ráji rozbil. Když snědl zakázané ovoce, vyleptalo mu to uvnitř jednu důležitou součástku. Šlo o síťovou kartu, která člověku umožňovala komunikaci s Bohem. Člověk přestal Boha slyšet a ztratil s ním vztah. A nešlo jen o toto, navíc ten jed, který se dostal do člověka, způsobil jednu hodně nepříjemnou poruchu – člověk sice toužil dělat dobré věci, ale ta síla jedu uvnitř ho nutila tíhnout ke špatnostem.

Bohužel se člověku nedařilo opravit sebe sama, a tak přišel Ježíš Kristus, který přinesl opravný balíček zvaný „znovuzrození“. Můžete si to představit jako přeinstalování počítače. Každopádně je to zázračný proces, který z člověka odstraní ten jed a nainstaluje mu také novou zvukovou kartu. Výsledkem je, že pro takového člověka je snazší lépe žít a je si i naprosto jistý, že Bůh existuje – vždyť má v sobě opravenou síťovou kartu, díky které s Ním komunikuje. Bible to vše možná říká trochu méně technickými slovy, ale tohle je pointa.

Nejtvrdší oříšek pro křesťany je vysvětlit okolí, že tahle zkušenost je opravdová. Není to nějaký subjektivní pocit. Je to důvod, proč miliony křesťanů s neochvějnou jistotou zemřely pro svou víru nebo proč zástupy zločinců, narkomanů a prostitutek dosvědčují, že je Ježíš změnil a že teď žijí jinak. Ne protože by se tak moc snažili, ale někdo je přeinstaloval a jim to jde „samo“. Nutno říct, že ta oprava není tak dokonalá, že by téhle nové mimozemské bytosti už nikdy neujelo špatné slovo, ale i tak každý, kdo se setkal s Kristem, dosvědčuje, jak mu změnil život! A nadále mění. Na těch oblastech, které ještě nejsou v pořádku, pan Opravář nadále pracuje. Je to asi, jako kdyby udělal základní přeinstalaci počítače, a pak ještě dál umazával špatné programy a nahrával nové.

Všechno by se asi lépe vysvětlovalo, kdybychom byli jako opravdoví mimozemšťané a ta zázračná mimozemská součástka nebyla někde uvnitř. Kdyby každý, kdo se nechá opravit od Krista, zezelenal a narostla mu anténa na hlavě, bylo by asi lehčí vysvětlit, že si něco nenamlouváme nebo nevymýšlíme. I když si nechci ani představovat, jak by takovou viditelnou proměnu vysvětlili evolucionisté!

Tak a teď přijde pointa. Jádrem křesťanství je tahle nová instalace, ale v různých církvích (např. v Katolické), které se označují jako křesťanské, se v novou instalaci nevěří, nevyučuje se a navíc se ještě proklíná každý, kdo by ji uznával, prožil a nedejbože šířil návod na to, jak k ní přijít.

Reformace je pak o tom, že někdo ten návod našel, zjistil, že to funguje a nadšeně tu myšlenku začal šířit kolem sebe. Plus mínus. Křesťanské církve, které vznikly po reformaci, jsou označovány jako protestantské. Pokud je tedy někdo protestant, je u něj dost velká pravděpodobnost, že ví, která bije, když je řeč o téhle přeměně a opravě. I když v těch historicky nejstarších protestantských církvích už bohužel povědomí o tom, jak takové přeinstalování probíhá, také upadlo. Nedá se tedy říct, že každý protestant je zároveň opravdový křesťan (následovník Ježíše Krista), tak jak to definuje boží slovo, které je zaznamenáno v Bibli. Snad trošku více pomůže jedno sportovnější přirovnání.

Od křesťanství k prázdné pobožnosti a zpátky >>>

ZPĚT +