KŘESŤANSTVÍ   |    EVOLUCE   |    HISTORIE   |    PEKLO   |    ODKAZY   |    O NÁS

Historie křesťanské církve? Aneb není křesťan jako křesťan!

"Křesťané" se tváří jako ovečky, ale ve skutečnosti to jsou draví vlci. Ve jménu Krista se přece děla různá zvěrstva, ať už se podíváme do období středověku nebo na to, jak například katolická církev spolupracovala s nacisty. Z dnešní doby lze zmínit různé aféry pedofilních kněží nebo to, jak papež prezentuje křesťanství. Když papež přijímá s otevřenou náručí nejen evoluční teorii, ale čerpá duchovní poznání od buddhistů a muslimy nazývá bratry ve víře, tak si leckterý člověk řekne, o čem to křesťanství vlastně je? Pokud je to jen všeobjímající myšlenkový směr, který se dokáže ztotožnit úplně se vším, tak nabízí vlastně něco víc než zastaralou hudbu a protažení kostí v kostele? Protože to už si člověk může v teple domova pustit Hapku s Horáčkem a zacvičit si může jít do vytopené tělocvičny.


Křesťanství versus prázdné náboženství

Jak si asi tak lidé představují křesťana? Mají za to, že je to člověk jako oni, který ovšem tráví sem tam čas v kostele, kde zapálí svíčku, zazpívá pár zastaralých písní a nechá si v puse rozpustit oplatku. A v dětství ho, v době kdy z toho vůbec neměl rozum, polil nějaký pán v sukni kouzelnou vodou.

CELÝ ČLÁNEK +


Od křesťanství k prázdné pobožnosti a zpátky

Představme si špičkové hokejové družstvo. NHL. Hokej v něm hraje jen pár lidí, které hra opravdu zajímá. Pak ale vyjde nařízení o tom, že všichni obyvatelé určitého města musí být členy NHL. Mnozí z nich hokejovou halu nikdy v životě nenavštíví, hokej si nezahrají, ale stejně jsou členy NHL.

CELÝ ČLÁNEK +


Zmrzačení křesťanské víry v průběhu dějin

Po ukřižování Ježíše Krista a jeho zmrtvýchvstání vznikla v Jeruzalémě prvotní křesťanská církev, která plně stála na biblických základech a učení Ježíše Krista. Původně byla složena z Ježíšových učedníků, ale velice rychle se rozrostla do počtu několika tisíc věřících.

CELÝ ČLÁNEK +


Reformace

Oficiální reformace se datuje do 16. století a začíná Martinem Lutherem. Dalšími dvěma důležitými představiteli reformního hnutí jsou Zwingli a Kalvín. Řekli jsme si, že významné zaznamenané reformní snahy tu byly již minimálně od 12. století, ale ona reformace s velkým „R“ dosáhla několika nevídaných úspěchů.

CELÝ ČLÁNEK +


Sekularizace

Do příchodu reformace bylo zcela běžné, že náboženství a státní moc byly propletené. Státy měly ideálně jen jedno náboženství, které se odráželo i v běžných zákonech, panovník byl korunovaný církví apod. V 16. století ale dosáhla reformace takových rozměrů, že už nebylo možné každého, kdo se chtěl oddělit od katolicismu zlikvidovat.

CELÝ ČLÁNEK +


Křesťanství a historie církve - shrnutí

Křesťanství do 4. století, od 4. století, v 16. století a od 19. století.

CELÝ ČLÁNEK +


Použitá literatura a odkazy

Literatura a odkazy, ze kterých jsme čerpali informace použité ve výše uvedených článcích.

CELÝ ČLÁNEK +